Yasaklı Sitelere Giremiyorum

Yasaklı Sitelere Giremiyorum

Bilgi teknolojilerinin üst düzey bir seviyeye çıkması ile internet teknolojisinde büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığını söyleyebiliriz. İnternet ağının genişlemesi ve internetin giderek yaygın bir şekilde kullanılmasıyla bu durumun bireyler açısından bazı olumlu ve olumsuz etkilerini daha net bir şekilde gözlemlemeye başladık.

İnternet teknolojisinin geniş çaplı bir bilgi ağına dönüşmesi bazı güvenlik problemlerini de beraberinde getiriyor. Aynı zamanda bireyler için ekonomik ve hızlı bir iletişim ağı olan internet, bu yönüyle milyonlarca bireye hitap edebilen bir platform görünümünde. Bu sınırsız platforma devlet tarafından bazı sınırlamalar getirildiğini söyleyebilmek mümkün. Yasal olmayan bir yayın yapan ya da belli durumlarda devlet otoritesinin dışında kalmayı tercih eden sitelerin devlet tarafından yasaklanabildiğine şahit olabiliyoruz. Bu tip durumlarda kullanıcılar yeni çözümler geliştirerek yasaklarını delebiliyorlar.

Proxy uygulamaları, VPN kullanımı ya da DNS değiştirme gibi seçenekler bireylerin yasaklı sitelere girmesini mümkün kılıyor. Yasaklı sitelere giremiyorum diyen bireyler için böyle çözümler mevcut durumda. Sizler de DNS değiştirme yöntemlerini kullanarak yasaklı sitelere girmek istiyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz.

  1. Masaüstünden ağ bağlantılarım bölümüne tıklayın. Daha sonra ‘’Ağ ve Paylaşım Merkezi’’ kısmına ulaşarak sol tarafta yer alan ‘’bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’’ kısmına tıklayın. Daha sonra kullandığınız bağlantı türünü ifade eden (WiFİ, Ethernet, Bluetooth Ağ Bağlantısı) ikona gelerek sağ tıklayın ve özellikler kısmını seçin.
  2. Özellikler bölümünde yer alan bağlantı özellikleri kısmına tıklayın. Bağlantı özellikleri bölümünde yer alan ‘’Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’’ seçeneğini seçili konuma getirin ve altta yer alan özellikler kısmına tıklayın.
  3. Sonra‘’Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’’ seçeneğini işaretleyin. Tıkladıktan sonra aktifleşen kısımlara güncel olan DNS adreslerini girebilirsiniz. Tüm işlemleri gerçekleştirdikten sonra aktif olan pencerede tamam butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Proxy uygulamaları, VPN ya da DNS değiştirme gibi işlemleri gerçekleştirirken cihazınızdaki anti-virüs programını da önemseyin. Etkili bir anti-virüs programı kullanmaya özen gösterin. Aksi takdirde cihazınız internet adresleri içerisinde yer alan virüslere karşı korumasız kalabilir. Bu durum cihazınızın zamanla yavaşlamasına ve performansının düşmesine neden olabilir.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.