Yandex Dns Adresleri ve Ayarları

Yandex Dns Adresleri ve Ayarları

Dünyadaki en yaygın arama motoru Google’a alternatif olarak çıkan ve özellikle e-posta sınırının kotasız olmasıyla son zamanlarda tercih edilmeye başlayan Yandex, hem Windows hem de mobil cihazlarda hizmet vermektedir. Erişilemeyen siteler olduğu takdirde Yandex DNS adresi değiştirilip, güncellenmesi mümkündür. Bu işlem için yapacağınız basit ve hızlı adımlar oldukça işe yaramaktadır. 80 ve üzeri DNS sunucusuna sahip olan Yandex, kötü amaçlı kullanımlara karşı sizlere standart ya da çocuklar için diye birtakım uyarılarda bulunmaktadır. Böylelikle bilgi akışını da durdurmaktadır. Örneğin Yandex’te, çocuklar için modu açık olduğunda, yetişkinlere yönelik bir sayfayı açmaya çalıştığınızda, karşınıza bir uyarı mesajı çıkar. Yandex’te bulunan güvenli mod ve aile modları da yine başka sunucular üzerinden bilgi çalmaya kalkışan kötü niyetli kişileri durdurmak amacıyla denetleme yapar. Peki,  Yandex DNS ayarlarınızı değiştirmek için ne gibi adımlar atmalısınız?

Yandex Dns Adresleri ve Ayarları

  • -Öncelikle BAŞLAT menüsünü açıp Denetim Masasını seçiyorsunuz.
  • -İkinci olarak Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle yazısına tıklıyorsunuz.
  • -Üçüncü olarak etkin ağlarınızı görüntüleyin kısmında Bağlantılar karşısındaki yere tıklıyorsunuz.
  • -Dördüncü işlem olarak Özellikler menüsünü açıyorsunuz.
  • -Beşinci işlem olarak, İnternet Protokolü sürüm 4 ( TCP/IPv4) seçilerek özellikler butonuna tıklıyorsunuz.
  • -Altıncı işlem olarak, verilen DNS sunucu adreslerini kullan kısmını seçiyorsunuz.
  • -Seçmiş olduğunuz Yandex DNS modu adreslerini, Tercih edilen DNS sunucusu ve hemen aşağıısnda göreceğiniz Diğer DNS sunucusu kısımlarına giriyor ve değişiklikleri kaydediyorsunuz.
  • -Son işlem olarak TAMAM seçeneğine tıklıyorsunuz ve girmiş olduğunuz web sayfalarını kapattıktan sonra yeniden açıyorsunuz. Ön belleği temizlemeyi de ihmal etmiyorsunuz.

Yandex DNS adresleri şunlardır.

-Standart : 77.88.8.1 ve hemen altına 77.88.8.1

-Güvenli: 77.88.8.2 ve hemen altına 77.88.8.88

-Aile: 77.88.8.3 ve hemen altına 77.88.8.7

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.