Windows XP DNS Değiştirme Ayarları

Windows XP DNS Değiştirme Ayarları

İnternete bağlanamadığınız ya da bazı sitelere giriş yapamadığınız zaman ağ bağlantılarından DNS sunucusunu değiştirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde istediğiniz sitelere giriş yapabilir ve kolaylıkla internetteki web sayfalarında gezinebilirsiniz. Ancak farklı Windows sürümlerinde, DNS değiştirme olayı farklı şekillerde karşınıza çıkmaktadır. Fakat hepsi de basit bir yöntemle değiştirilmekte ve kullanıcılara hiçbir sorun yaşatmamaktadır. Farklı Windows sürümlerinde olduğu gibi; Windows XP’de de aynı şekilde DNS değiştirmek kolay olmaktadır. Bunun için izlemeniz gereken birtakım adımlar yer almaktadır. Bu adımları teker teker, eksiksiz bir şekilde yapmanız durumunda; DNS sunucusunu değiştirmiş olursunuz. Bu sayede rahatlıkla istediğiniz sayfaya giriş yapabilir ve bağlantınızda yaşadığınız ip alamama sorununu da ortadan kaldırmış olursunuz. Domain Name System adıyla karşımıza çıkan DNS; giriş yapmak istediğiniz bir sitenin adının, konumlandırılmış olduğu ip adresine çevrilmesini ve bu şekilde rahatlıkla giriş yapabilmeniz sağlayan bir sunucu olmaktadır. Bu şekilde DNS ayarını değiştirerek, giremediğiniz sitelere kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Windows XP DNS değiştirmek için; aşağıda resimli bir şekilde anlatacağım adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.
Windows XP DNS değiştirmek için öncelikle bilgisayarınızdan ağ bağlantılarına ve ardından da ağ ve paylaşım merkezine giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfadan bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin sekmesine tıklayın ve karşınıza çıkan ekranda yer alan yerel ağ bağlantısı butonuna sağ tıklayarak özellikleri seçin. Bu kısımda karşınıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir sayfa açılacaktır.
windows-10-baglanti-ozellikleri
Yukarıda görüldüğü gibi bu sayfada internet iletişim kuralları(TCP/IP) sekmesine tıklıyorsunuz ve karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılıyor.

windows vista dns 2015

Açılan bu sayfada otomatik olarak bir ip adresi al ve DNS sunucu adresini otomatik olarak al butonları işaretli bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Windows XP DNS değiştirmek için; otomatik olarak bir ip adresi al butonu yine aynı şekilde işaretli kalıyor, DNS bölümündeki butonlardan ise, aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan butonunu işaretliyor ve ardından DNS numaralarından bir tanesini ya da kendi bildiğiniz DNS numarasını yazıp tamam butonuna tıklıyorsunuz. Bu şekilde DNS adresinizi değiştirmiş oluyorsunuz ve istediğiniz şekilde internette gezinmeye başlayabiliyorsunuz.
Yukarıdaki basit yöntem sayesinde artık bağlantınızda yaşadığınız sorunlar tarih oluyor. Ip alamama ve bazı sitelere girişin engellenmesi gibi durumlarda rahatlıkla bu yöntemi kullanabilir ve istediğiniz siteye DNS ayarını değiştirerek rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Farklı Windows sürümleri için, farklı şekillerde karşımıza çıkan DNS sunucu ayarını değiştirme olayı; Windows XP sürümü için bu şekilde yapılmaktadır. Bu sayede her türlü durumda, internet üzerindeki web sayfalarını rahatlıkla açabilme fırsatına sahip olacaksınız. Sitelerin adreslerini ikamet ettikleri ip’lere göre dizayn ederek, insanların kolaylıkla giriş yapabilmelerine olanak sağlayan DNS sunucu; değiştirilmediği takdirde otomatik olarak al şeklinde olmaktadır. Manuel olarak elle bir sunucu adresi girerek bunu değiştirebilirsiniz.

Servis Sağlayıcı Birincil DNS İkincil DNS
Google DNS Adresleri 8.8.8.8 8.8.4.4
Yandex DNS Adresleri 77.88.8.8 77.88.8.1
OpenDNS Adresleri 208.67.222.222 208.67.220.220
Superonline DNS 212.252.114.8 85.29.26.8
TTNET DNS 195.175.39.39 195.175.39.40
UyduNet DNS 62.248.80.161 62.248.80.162
TürkNet DNS 195.175.37.37 195.175.37.69
D-Smart DNS 67.138.54.100 207.225.209.66
Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.