Vodem DNS Değiştirme

Vodem DNS Değiştirme

İnternet teknolojisinde yaşanan hızlı gelişmeler birçok yeniliği de beraberinde getirdi. İçerisinde milyonlarca bilgiyi barındıran geniş bir arşive sahip olan internet ağı, kullanıcıların yasal ya da yasal olmayan birçok işlemi yapabilmesine olanak tanıyor.

İnternet ağı içerisinde geliştirilen uygulamalar günümüzde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Özellikle Proxy uygulamalarının kullanımının giderek yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Bu durum devletlerin vatandaşları için uyguladığı internet ağına yönelik tedbirler nedeniyle gerçekleşiyor diyebiliriz. Kullanıcıların yasal olmayan internet sitelerine girmeleri için birden fazla yöntem kullanılıyor. Bu yöntemler sayesinde kullanıcılar devletleri tarafından yasaklanmış olan internet adreslerine erişim sağlayabiliyorlar. Devletlerin bilişim hukuku çerçevesinde değiştirdiği birtakım yasalar nedeniyle gerçekleşen bu tedbirci anlayış kullanıcılar tarafından çoğu kez olumsuz bir şekilde karşılanıyor. Bu tedbirlerin kullanıcıların güvenliği açısından doğru bir şekilde uygulandığı durumlarda mevcut. Ancak internet ağı içerisinde uygulanan ve devletler tarafından gerçekleştirilen bazı yasakların zaman zaman bireylerin özgürlüğünü sınırlandırdığını söyleyebiliriz. Bu durum son yıllarda hukukçular tarafından yoğun bir şekilde tartışılıyor.

İnternet ağını daha özgür bir şekilde kullanmak istiyorsanız sizler de verilen adımlar çerçevesinde dns değiştirme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Vodem DNS değiştirme için şu adımları izleyin.

  1. Cihazınız üzerinden ağ bağlantılarım bölümüne tıklayın. Oradan hangi bağlantı türünü kullanıyorsanız o bağlantı türünü ifade eden ikonun üzerine gelerek sağ tıklayın. Açılan pencereden özellikler kısmına tıklayın.
  2. Özellikler bölümünden bağlantı özellikleri kısmını seçin. Bağlantı özellikleri bölümünden ‘’Internet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)’’seçeneğini işaretleyin ve listenin alt kısmında yer alan özellikler bölümüne tıklayın.
  3. Açılan pencerede‘’Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’’ seçeneğine tıklayın. Tıkladıktan sonra aktifleşen bölümlere DNS adreslerini girebilirsiniz. DNS adreslerini girdikten sonra tamama tıklayarak pencereleri kapatabilirsiniz. Yazının devamında alternatif DNS adreslerini bulabilirsiniz.

DNS adres değişikliğini gerçekleştirdikten sonra yasaklı sitelere ulaşabilirsiniz. DNS değişimi nedeniyle internet hızınız kısmen yavaşlayabilir. Ayrıca bazı sitelerde görsel içeriklerin geç yüklendiğine şahit olabilirsiniz. Bu tip gecikmeler büyük bir olasılıkla DNS değişikliğini gerçekleştirmiş olmanızdan kaynaklanıyor.

Alternatif DNS Adresleri

208.67.222.222

208.67.220.220

208.76.50.50 / 208.76.51.51

198.153.192.1 / 198.153.194.1

195.46.39.39 / 195.46.39.40

 

 

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.