Vikipedi ye Nasıl Girilir? (Wikipedia İçin Dns Ayarları)

Vikipedi ye Nasıl Girilir? (Wikipedia İçin Dns Ayarları)

Kısa bir süre önce ülkemizde girişi engelletilen sanal ansiklopedi dünya genelinde herkes tarafından kullanılmaktadır. Devletle ilişkilendirilen bir takım nedenleri öne sunarak artık Türkiye’den girişi yasak olan Vikipedi neredeyse her konuda bilgi içeren bir platformdur. Herkesin kolaylıkla ulaşılabildiği açıklamaları net bir şekilde içerik olarak barındıran bu site sayesinde her kişi, konu, olay gibi unsurlar arasında arama yapabilme olanağı vardır. Bu engelleme geldikten sonra aynı tarzda içerik barındıran bir başka yayın aracı bulunmaması ülkede büyük sıkıntılara neden olmaya başladı. Alışılmış bu internet sitesine nasıl ulaşılacağı konusunda sizlere yol gösterici olacak bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Engellenen Sitelere Erişim Yöntemleri

Wikipedia gibi erişimi engellenen sitelere ulaşmanın oldukça kolay yöntemleri bulunmaktadır. Bunların en basiti ise DNS ayarlarını değiştirmektir. Bütün kullanıcıların rahatlıkla değiştirebileceği internet ayarları sayesinde girilmeyen bütün bağlantılar etkin hale gelmektedir. Geliştirilen bu yöntem iletişim ve haberleşme özgürlüğünün kısıtlanmasına karşı her türlü engel üzerinde etki göstermektedir. Bazı dönemlerde değişen gündem olayları nedeniyle sosyal medya yasağı da getirilir. Hesaplarına bağlanma konusunda hata yaşayan kullanıcılar Wi-Fi ayarlarından DNS değişimi yapabilirler. Erişim hatası oldukça karşılaşılan bir durumdur. Neyse ki alternatif çözüm önerileri sayesinde istenilen bütün sitelere ulaşım sağlanabilir.

Wikipedia Kullanmak İsteyenlere Öneriler

İnternet dünyasındaki en geniş bilgi içerikli sanal ansiklopedi olan Wikipedia her anlamda elimiz ayağımız görevinde bize katkı sağlamaktaydı. Arama yapılan konuların neredeyse hepsi hakkında bilgi birikimine sahip bu internet platformuna ülkemizde kullanım kısıtlaması getirilmesi üzerine insanlar alternatif yöntemler denemeye başladı. Vikipedi ye girmek isteyen kişilere öneri olarak bahsedeceğimiz DNS ayarlarını değiştirme yöntemi konusunda size yarar sağlayacaktır. DNS ayarı nasıl değiştirilir? Bu sorunun cevabı tahmin ettiğinizden daha kolay. Kullandığınız Wi-Fi ayarları içerisinde paylaşım kısmından İnternet Protokol Sürümü yazısının üzerine iki kez tıklamanız gerek. Tıklamanız suretiyle karşınıza gelecek olan küçük kutucuğun sağ alt köşesindeki numaraları kullanmak istediğiniz yeni sayılar ile yer değiştirerek işlemi sonlandırmanız mümkündür. İşte bu kadar basit olan bu yöntem yalnızca 1 dakika içerisinde tamamlanır.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.