MEB’in Yasakladığı ve Yasaklamadığı Oyunlar

MEB’in Yasakladığı ve Yasaklamadığı Oyunlar

İnternet üzerinden birçoğumuz farklı aktivitelerde bulunarak vakit geçiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de; oyun oynamak olarak karşımıza çıkıyor. Çoğumuz internet üzerinden online olarak birtakım oyunlar oynayarak vaktimiz daha keyifli ve eğlenceli bir hale getirmeye çalışıyoruz. Özellikle boş vakitlerimizde gün içerisinde oynadığımız bu oyunlar sayesinde gerek okul hayatımızın, gerekse de iş yaşantımızın bize getirdiği stresten kurtuluyoruz. Ancak bazı oyunları oynamak MEB tarafından sakıncalı görülüyor ve MEB bu tarz oyunları yasaklayarak, internet kullanıcılarını ve oyun düşkünlerini oynamamaları konusunda uyarıyor. Fakat yine de bu tarz oyunları oynamak istiyorsanız; MEB engellemiş olsa dahi, DNS ayarını değiştirerek oynamanız mümkün olmaktadır. Güncel DNS adreslerini kullanarak, DNS adresinizi değiştirerek MEB tarafından yasaklanmış olan bu sitelere de yine giriş yapabilmeniz mümkün olmaktadır. MEB’in yasakladığı ve yasaklamadığı oyunlar arasında birçok farklı oyun türü yer almaktadır. Genel olarak zeka, yarış, beceri, atış, aksiyon, macera, futbol, çocuk, kız ve araba oyunlarını yasaklamayan MEB; biraz daha cinsel içeriğin ön planda olduğu ya da vurdulu kırdılı diye tabir edebileceğimiz kan görüntülerinin karşımıza çıktığı oyunları yasaklamaktadır. Özellikle çocukların da internet ortamında oyun oynamaları; MEB’in böyle bir uygulamaya gitmesine neden olmaktadır. Ancak çocuğum oynamasın ama ben istediğim zaman oynamak istiyorum diyorsanız; belirttiğimiz gibi DNS adresini değiştirerek bu oyunları rahatlıkla oynama fırsatına sahip olmaktasınız.

MEB yasakladığı oyunlar; genel olarak olumsuz davranış teşkil eden ve insanların psikolojilerinin bozulmasına neden olan oyunlar olmaktadır. Özellikle çocukları da düşünen Milli Eğitim Bakanlığı; bu nedenle bu tarz oyunların oynanmasına sıcak bakmamaktadır ve bu yüzden de bu tarz oyunların yer aldığı platformları engellemektedir. Bu sitelere DNS ayarı değiştirerek girmek mümkün olmaktadır. DNS ayarı; farklı sürümlere göre farklı şekillerde değiştirilmektedir. Ancak her birisi birkaç dakikanızı alacak işlemle gerçekleştirilmektedir. DNS adresi değiştireceğiniz esnada eğer hangi DNS adresini yazacağınızı bilemiyorsanız; bunun için de güncel DNS adreslerine bakabilir ve bu şekilde kolayca DNS değiştirebilirsiniz.

MEB yasaklamadığı oyunlar bakacak olur isek; bu alanda karşımıza milyonlarca oyun çıkıyor. Olumsuz örnek teşkil etmeyecek şekilde savaş ve dövüş oyunları, barbie oyunları, boyama oyunları, kız oyunları, çocuk oyunları, macera oyunları, aksiyon oyunları, atış oyunları, beceri oyunları, zeka oyunları, 3D oyunlar gibi birçok farklı kategoride karşımıza çıkan milyonlarca oyun MEB tarafından oynanılması uygun bulunan oyunlar arasında yer almaktadır ve bu oyunların yer aldığı sitelere herhangi bir giriş engeli de bulunmamaktadır. İnsanların kişisel ve zeka gelişimlerine katkı sağlayacak olan oyunların oynanılması da MEB tarafından uygun bulunmaktadır.

MEB’in yasakladığı ve yasaklamadığı oyunlar arasında bir mukayese yapacak olur isek; yasaklanan oyunlarının sayısının bir hayli az olduğunu net bir şekilde gözlemlemiş olacağız.

Dns değiştirme konusunda her hangi bir sıkıntı yaşıyorsanız ve işletim sistemini windows 10 dns değiştirme üzerine ise ilgili makaleyi, windows 7 dns değiştirme için ilgili yazıyı ve windows 8 dns değiştirme için gerekli makaleyi okuyabilirsiniz.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.