İşte Türkiye’nin Sosyal Medya Karnesi

İşte Türkiye’nin Sosyal Medya Karnesi

Türkiye sosyal medya kullanımı açısından hangi durumda? Ülkemizde en çok hangi sosyal medya platformları tercih ediliyor? Sosyal medya kanallarında kaç abone bulunuyor? Bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtını içeren Türkiye’nin sosyal medya karnesi açıklandı. Küresel internet raporunun 2018 yılı ekim ayını kapsayan veriler Türkiye’nin sosyal medya ile olan tüm ilişkisini gözler önüne serdi. Rapor kapsamında bazı çarpıcı bilgiler de yer alıyor.

Bu rapor kapsamında Türkiye’de 43 milyon kişi Facebook kullanıyor. Instagram kullanan kişilerin sayısı ise 37 milyonu buldu. Twitter ve Snapchat kullanıcıları ise 9 milyonda kaldı. Bu veriler de gösteriyor ki Türkiye’de sosyal medya dendiğinde akla ilk gelen Facebook oluyor. Ayrıca kullanıcı sayısının da her geçen gün büyük bir hızla arttığı dikkatlerden kaçmıyor.

Türkiye’de En Çok Facebook Kullanılıyor!

Küresel internet raporunun 2018 yılı ekim ayı verilerini inceleyen medya takip ve raporlama ajansı olan PRNet oldu. Yapılan bu analiz çalışmasının ardından elde edilen verilere bakıldığında en çok şaşırtan Türkiye’de nüfusun yarısından fazlasının Facebook kullanıcısı olmasaydı.Sadece İstanbul’da tam 11 milyon Facebook kullanıcısı bulunuyor. Hatta en çok Facebook kullanan şehir de 11 milyon gibi yüksek bir rakamla İstanbul oldu. Üstelik kentte bu sosyal medya platformunu kullananların sayısında ciddi bir artış da oluyor.

Analizde Twitter kullanımının sadece 9 milyonda kalması da dikkat çeken bir diğer unsur oldu. Oysa Türkiye’de çok daha fazla sayıda Twitter kullanıcısının olduğu düşünülüyordu. Bu anlamda Twitter ile Facebook arasında bir rekabet olduğu dahi çeşitli yorumlara yansıyordu. Ancak yapılan analiz çerçevesinde Türkiye’de Twitter’ın Facebook kadar ilgi görmediği rakamlar eşliğinde ortaya çıkmış oldu. Facebook kullanıcı sayısı 43 milyon iken Twitter kullanıcı sayısı sadece 9 milyonda kaldı.

En Çok Hangi Mecralar Konuşuluyor?

Bu veriler üzerinde bir başka analiz çalışması daha yapıldı. Bu çalışmanın mimarı da yine prnetve Ajans Press oldu.Söz konusu medya çalışması yazılı basına yansıyan haberleri kapsıyordu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ile ilgili tam 150 bin 610 haber yapıldı. Bu rakam da yine son derece şaşırtıcı bulundu. Çünkü pek çok Avrupa ülkesinde sosyal medya ile ilgili bu kadar fazla sayıda haber yapılmıyor. Genellikle teknolojik bir gelişme meydana geldiğinde ya da sosyal medya platformlarında bir yenilik olduğunda bu durum haberlere yansıyor. Ancak ülkemizde durumun çok daha farklı olduğu bu analiz çalışması ile gün yüzüne çıkıyor.

Hakkında en çok haber yapılan sosyal medya platformunun Facebook olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ülkemizde hakkında en çok haber yapılan mecra Twitter oldu. 2018 yılında Twitter ile ilgili tam 30 bin 752 haber yapıldı. Twitter kullanıcı sayısının Facebook kullanıcı sayısı ile kıyaslandığında çok daha az olmasına karşın bu mecra ile ilgili yapılan haber sayısının bu denli yüksek olması Türkiye’nin sosyal medya karnesinde şaşırtan bir diğer veri olarak görülebilir.Facebook ile ilgili 2018 yılı içerisinde 26 bin 757 haber yapıldı. Bu sayede Twitter kullanıcı sayısı bakımından Facebook’u geride bırakamadı ancak hakkında yapılan haberler incelendiğinde Türkiye’nin bir numaralı sosyal medya platformu olmayı başardı.

Bu arada YouTube ile ilgili yıl içerisinde kaç haber yapıldığını merak edenler için de rakamın 8 bin 838 olduğunu belirtelim.Ülkemizde en çok kullanılan ücretsiz sohbet uygulaması olan WhatsApp hakkında da 7 bin 502 haber yapıldı.Snapchat ise sadece 1069 haberin konusu olabildi. Linkedin ise Snapchat’in de gerisinde kaldı. Çünkü Linkedin hakkında yapılan haber sayısı sadece 331 oldu. Daha fazla bilgi için burayı tıklayın ve teknoloji haberlerinden de uak kalmayın.

 

 

 

 

 

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.