İphone da Dns Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

İphone da Dns Nasıl Değiştirilir ? Resimli Anlatım

Her alanda olduğu gibi yine en kapalı ve zor sistem dns değiştirme konusunda da İphonelar da. Gerçekten hem Android olsun hem Windows Phone olsun, hepsine göre daha karmaşık olan ise ios dns değiştirmedir. Ama gözünüzün korkmasına gerek yok. En ufak ayrıntısına kadar sizlere aşama aşama İphone nasıl dns değiştirilir, İos dns ayarı nasıl yapılır anlatacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra İphone dns ayarını yapamayan hiç kimse kalmayacaktır. Dns adresimizi değiştirerek internet sağlayıcı firmanın seçtiği tünelden değil kendi tünelimizden gitmiş olacağız. Buda bize hür şekilde gezintiimkanı sağlayacaktır.

Şimdi öncelikle yapmamız gereken İphone’un wifi ayarlarını açmak. Burayı açtığınızda bağlı olduğunuz ağ en üstte olur. Burada wifi adınızın yanında sinyal işareti vardır. Bu sinyal işaretinin (wifiçubukları) hemen sağ tarafında “İ” simgesi var. Bu simgeye basıyoruz. Şimdi karşınıza 3 bölümden oluşan bir ekran gelecek. 3 tane bölme var. Biz “DHCP” yazan yeri seçiyoruz. Buraya bastığımızda ağımızın özellikleri karşınıza gelecektir. Ekranı biraz alta kaydıralım. Alt tarafta yöneltici ve onun altında da dns yazan yer var. Yöneltici yazan yerin yanında ki rakamlar sizin standart adresiniz. Buraya dokunmuyoruz. Hemen altında ki dns yazan yerin yanında ki değerleri istediğimiz bir dns adresine göre değiştiriyoruz. Örnek bir dns vermek gerekirse: 8.8.8.8-8.8.4.4 Bu dns adresleri Google’a aittir. Şimdi dns adresimizi ayarladıktan sonra sol üst tarafta ki Wİ-Fİ yazan yere basıyoruz ve menüden geri çıkmış oluyoruz. Herhangi bir kaydet butonuna ve benzeri bir şeye basmanıza gerek yok. Geri tuşuna basarak menüden çıktığınız zaman yapmış olduğunuz ayarlar kayıt ediliyor.

Bu anlattığım işlem yalnızca internete Wİ-Fİ ile erişim sağladığınızda işe yarar. Eğer kullandığınız telekomünikasyon şirketinin size sağladı ağ ile internete bağlanacaksanız bu yöntem ile iphone dns ayarlarını değiştiremezsiniz. Yani 3g bağlantılarda yukarıda ki prosedürler bir işe yaramaz. Bunun için bir vpn programı kullanmanız gerekmektedir.Vpn programı ne diye soracak olursanız, kısaca şu şekilde açıklayabilirim; vpn şirketinin size sağladığı sunucu (server) üzerinden internete bağlanmanızı sağlıyor bu sayede ipinizi ve bağlantı noktanızı farklı bir yerde gösteriyor. Mesela Türkiye’den, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir vpn sunucusuna bağlandığınızda girdiğiniz internet siteleri sizin lokasyonunuzu ve ipinizi Amerika Birleşik Devletleri’nde görecektir. Bu sayede internette sörf yaparken hem anonim olup güvenliğinizi sağlamış olursunuz, hem de yasaklı sitelere erişebilirsiniz. İphone’avpn programı indirmek isterseniz AppStore’da ufak bir arama yapmanız yeterli olacaktır. AppStore’avpn yazdığınızda karşınıza 15 ‘i gecik uygulama çıkacak. Bu uygulamaların özelliklerine, yorumlarına ve aldığı yıldızlara bakarak tercihinizi yapabilirsiniz. Kafanıza yatan vpn uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra çalıştırdığınız zaman 3g bağlantılarda bile dnsinizi değiştirmiş olacaksınız. Not: Vpn programları internetinizi biraz yavaşlatabilir.

İphone Dns Değiştirme Resimli Anlatım

 

eğerki android kullanıcısı iseniz aşağıdaki makale aracılığı ile android cihazlarda dns değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

android dns değiştirme

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Sosyal_Sorumsuz 16 Şubat 2016 Cevapla