Google Sesli Asistan 200 Milyona Ulaştı!

Google Sesli Asistan 200 Milyona Ulaştı!

Google tarafından geliştirilen her yeni aracın kullanıcılarda büyük ilgi gördüğünü belirtmek mümkün. 2016 yılında hizmete sunduğu dijital sesli asistan da çok kısa bir süre içerisinde büyük bir ilgi görmeye başladı. Sesli asistan uygulaması 2016 yılının mayıs ayında kullanıma sunulmuştu. O dönemde sadece pixel modelleri ve aynı zamanda Google Home cihazlarında kullanılabiliyordu. Fakat kısa süre içerisinde tüm cihazlar bu özelliği kullanmaya başladı. Peki, bu sanal asistanın kullanım rakamları nedir?

Google merak edilen bu soruya yanıt verdi ve 200 milyondan fazla cihazda sanal asistanın son derece aktif bir şekilde kullanıldığını açıkladı. Akıllı hoparlör sistemleri son yıllarda çok daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı. Pek çok üretici firmanın ürün modellerine bu özel sistemi de kazandırdığı ve bunun için ekstra bir bütçe ayırdığı da biliniyor. Ancak en çok kullanılan Google tarafından sunulan sanal asistan oluyor da diyebiliriz. Dileyen herkes iOS ve Android için indirerek bu uygulamayı kolaylıkla kullanıyor.

Sanal Asistanlar Hayatın Bir Parçası Olacak!

Bu arada Google yetkilileri kullanıcı sayısının 200 milyona ulaşmasını büyük bir başarı olarak değerlendiriyor. Aynı zamanda konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada bu ekosistemin büyüyeceği de belirtildi. Daha gelişmiş seçenekler eşliğinde kullanılmaya devam edeceği yönünde çeşitli açıklamalar da yapılıyor. Ancak henüz ne gibi yeniliklerin söz konusu olduğu belirtilmedi. Bu yönde bir açıklama yok. Yaklaşık 10 yıl sonrasında tıpkı akıllı telefonlar gibi sanal asistanların da hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geleceği düşünülüyor.

Google çoğu zaman yeniliklerine yenilerini de ekliyor. Son olarak Google Chrome tarayıcısına bir yenilik getirerek yine heyecan uyandırmayı başardı. Bu yenilik kapsamında Chrome tarayıcısına küçük bir kutucuk geliyor. Bu kutucuk videoları izlemenize ve aynı zamanda internette gezinmeye olanak tanıyor. Bir anlamda hem video izleyebilir ve hem de interneti çok daha etkin bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu uygulama resim içinde resim olarak adlandırılıyor.

Aktif YouTube kullanıcıları bu uygulamayı bilir çünkü geçtiğimiz günlerde bu arama motoruna resim içinde resim uygulaması kazandırılmıştı. İzlenen videolar küçültüldüğünde arama motoru sayfasında kaldığınız müddetçe izlemeye devam edebiliyorsunuz. İstendiğinde de bu video kutucuğu tek tıkla kapatılabiliyor. Chrome de çok yakın bir zamanda bu uygulamaya kavuşacak gibi görünüyor. İnterneti aktif kullananlarda bu haber aslında büyük heyecan yarattı ve çok olumlu karşılandı. Çünkü sekmeler ya da programlar arasında geçiş yapılsa dahi videonun izlenmesi devam edecek.

Fakat bu işlev otomatik olarak yüklenmiyor. Bu uygulamadan faydalanmak isteyenlerin öncelikle Chrome web sayfasına giderek bir eklentiyi yüklemeniz gerekecek. Sonrasında ise bu aracı kullanmaya başlayabilirsiniz. Eklentiyi yüklediğinizde video izlerken diğer yandan da internette gezinme seçeneğinden faydalanmanız mümkün hale geliyor. Eklentinin araç çubuğundaki düğmesine basmanız lazım. Bu durumda video küçük kutucuğa taşınıyor ve böylece izlenebilir oluyor. Bazı kesimler bu yeniliğin duyulmasının ardından faydalı olmayacağını ve gereksiz bir yenilik olduğunu düşünse de şimdiden bu video kutucuğunu kullanmaya başlayanların sayısı da artıyor.

Bu arada yeni uygulama sadece masaüstü chrome için kullanılabiliyor. Ancak yakın zamanda kullanım alanlarının artacağı da konuya dair yapılan açıklamada yer aldı. İnternette youwin mobil uygulamaları için de böyle bir yenilik söz konusu olur mu, merak ediliyor. Aktif internet kullanıcıları için bu tür yenilikler her daim heyecan verici oluyor. Bir yandan farklı bir tarama yaparken diğer yanan mevcut kullanıma devam edebilmek de yine büyük heyecan uyandıran yeniliklerden biri oldu.

 

 

 

 

 

 

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.