+18 Sitelere Giremiyorum

+18 Sitelere Giremiyorum

 

İnternet kullanmının gün geçtikçe artması, internet ağının çeşitliliği ve rahat ulaşılabilir olması ile açıklanabilir. Bireylerin çoğunlukla sanal bir kimlik üzerinden kullandıkları internet ağı, toplumda yer alan birçok yaş grubunun yer aldığı sanal bir ortam durumunda.

İnternet kullanımının alt yaş grupları tarafından da sık bir şekilde kullanıldığını görebilmekteyiz. Bu durum devletlerin bazı önlemler almasına neden oluyor. İnternet üzerinde yer alan ve çocuklar için zararlı olabilen içerikler ve içeriklerin yayınlandığı internet adresleri o ülke tarafından tamamen erişime kapatılıyor. Bu önlem yetişkin bireylerden çok çocuk psikolojisini korumaya yönelik adımlar olarak nitelendiriliyor. Bu durumu dünyanın birçok ülkesinde görebilmek mümkün.

Erişimi engellenen sitelere giremiyor musunuz? Sizler de belirli adımlar uygulayarak erişime kapalı sitelere ulaşabilirsiniz. +18 sitelere giremiyorum diyenler belli adımları uygulayarak erişimlerini sağlayabilirler. Bu adımları uygularken zararlı ya da zararsız, insan psikolojisini tehdit edebilecek bazı içeriklere cihazınızın erişimini açıyorsunuz demektir. Aşağıda yer alan adımları uygulayarak bu konudaki kararınızı pratiğe dökebilirsiniz.

  1. Öncelikle cihazınızın masaüstü konumundan ağ bağlantılarım bölümüne tıklayın.
  2. Açılan pencerede üst tarafta yer alan sarı çubuğun üzerine gelerek farenizin sağ tuşuna tıklayın. Ve ardından ağ ve paylaşım merkezini açın.
  3. Ağ ve paylaşım merkezini açtıktan sonra aktif olarak kullandığınız bağlantı türüne gelin ve sağ tıklayıp özellikler bölümüne tıklayın. (WiFi, Bluetooth Ağ Bağlantısı, Ethernet)
  4. Açılan pencerenin alt kısmında yer alan İnternet Protokolü sürüm 4 bölümüne çift tıklayarak yeni bir pencerenin açılmasını sağlayın.
  5. Ve daha sonra ‘’aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan’’ kısmını seçili hale getirerek güncel olan DNS sunucu adreslerini manuel bir şekilde aktifleşen kutucuğa girin.
  6. Ardından tamam butonuna tıklayarak işleminizi başarılı bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

İnternet ağının güvenliği son zamanlarda büyük bir tartışma konusu. Özellikle Proxy uygulamalarını kullanan ve DNS değiştirme işlemi gerçekleştiren bireylerin cihazları diğer cihazlara göre daha da risk altında bulunuyor. Bu nedenle donanımlı ve güçlü bir antivirüs programı kullanmalı, cihazınıza gelebilecek zararlı yazılımları bu şekilde önleyebilirsiniz.

Dilerseniz şimdi bir önceki makalemiz olan yazısına göz atabilir ya da bir sonraki konumuz olan başlığını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

  1. rashad 25 Mayıs 2016 Cevapla